ikona 737 194 192
ikona info@zahradniastavebni.cz

Pohroma zvaná krtek, hryzec nebo hraboš

Krtek, hraboš a podobní hlodavci vám udělají z trávníku zorané pole. Jak se jich zbavit humánním způsobem? Víme, jak na to.

clanek

Likvidace problému s krtkem, hryzcem a hrabošem.

Znáte to? Máte krásnou zahradu se záhony, keři, udržovaným trávníkem, staráte se o ni, zaléváte, vertikutujete, hnojíte, sečete... a najednou se objeví první kopeček hlíny, ve kterém jsou promíchány všechny vegetační vrstvy trávníku či záhonu. Zanedlouho se přidá druhý, třetí... a než se nadějete, máte z krásné zahrady hezky nakypřené pole. Trávník je zničený, usychají keře, které do té doby skvěle prosperovaly, zasazené květinové záhony nejen, že nevykvetou, ale vůbec nevyrostou.

Krtek navíc nezná sezónu, své krtince tvoří celý rok, ať je vedro nebo mrzne.

krtine, krtekkrtek

 

Toto má na svědomí většinou některý ze tří tvorů - krtek obecný, hraboš polní a hryzec vodní. Charakteristika jednotlivých hrabošů je popsána níže, tady si probereme, jak se těchto tří tvorů zbavit.

Různých tipů a rad je plný internet. Od pořízení si nekastrované kočky přes pokládání nesmrtících pastí až po různé mechanické plašiče (např. PET lahve na kovové tyči), různé elektronické ši solární krtkoplašice, vysazování rostlin, které krtkovi "nevoní", použití čestvé citronové kůry, psí či kočičí srsti, zapálené hadry, namočené v benzínu, dýmovnice...atd.

Účinnost těchto metod je buď nulová (zapalování hadrů od benzínu v ústích nor, kdy krtci tato místa prostě obejdou) až po nízkou.

Pro odstranění výskytu zmíněných hlodavců je v souladu s zákonem proti týrání zvířad (zákon č. 246/192 Sb.) je nejvhodnější aplikace kombinace oxidu uhelnatého a oxidu uhličitého. Metoda je legální, vhodná a účinná, používá ji lehký, ale výkonný stroj Mauki, který zmíněnou kombinaci plynů vytváří.

Plynová směs je do vyhloubených nor vhání prostřednictvím velkého tlaku výfukových plynů moderního spalovacího motoru. Přístroj má čerpadlo, které palivo přesně dávkuje do speciálního tlumiče výfuku, ve kterém se palivo velmi rychle odpaří. Vzniklý kouř jde ohebnou hadicí k širokému, pevnému víku, které se nasadí na noru a kterým pak plyn jde do systému chodeb, ze kterých vytlačí kyslík.

Během několika málo vteřin je tímto způsobem hlodavec rychle a bezbolestně utracen. V případě, že by omráčeného nebo mrtvého škůdce pozřela kočka, pes nebo pták, žádné nebezpečí jejich smrti nebo sekundární kontaminace prostředí nehrozí.

Stroj má trakařový podvozek (jako má například stavební kolečko), přemísťuje se tedy snadno, lehce, bez použití větší síly. Při použití stroje Mauki je nutné klást důraz na bezpečnosti práce - obsluha pracuje se strojem, produkujícím smrtelně jedovatý plyn oxid uhelnatý.

KRTEK

 

Nemáte doma stroj, který zrovna potřebujete? Nevadí...

V naší půjčovně si můžete stroj půjčit. Napište, zavolejte, a stroj si můžete přijet vypůjčit, v případě potřeby vám ho přivezeme až tam, kde ho potřebujete.

ikona

Rychlý kontakt do půjčovny:

+420 737 194 192
info@zahradniastavebni.cz

ikona Potřebujete poradit nebo se jen zeptat?

ikona info@zahradniastavebni.cz